Vai influenceri ir modē?
Okt 10

Vai influenceri ir modē?

Nav noslēpums, ka pēdējo gadu laikā vārds „influenceris” izskan arvien biežāk. Tomēr, ja pirms diviem gadiem influenceri produktus savā saturā integrēja barterveidā, tad šobrīd par katru satura vienību tiek izrakstīts rēķins – un, kāpēc gan ne? Influenceru profili ir kļuvuši par produktu izvietošanas kanāliem. Turklāt mēs katrs pats izvēlamies, kuram no influenceriem jeb reklāmas kanāliem sekot un kādu saturu vēlamies redzēt. Un izvēlētajam cilvēkam mēs uzticamies gluži kā draugam un viņa rekomendācijām.

Influenceru mārketings – trendīgs paņēmiens. Tomēr ne vienmēr ir skaidrs – ko ar to darīt un kā pielietot. Populārākais jautājums, ko esmu saņēmusi no neskaitāmiem uzņēmumiem: “Kā novērtēt influencera pienesumu manam biznesam? Kādi ir kritēriji? Kas skaitās labs rezultāts?”  Tāpēc arī tapis šis bloga ieraksts, lai viestu skaidrību par šī trenda izpausmēm un pielietojumu praksē.

Kur slēpjas bizness?

Kamēr Latvijā influenceri galvenokārt cīnās paši un veido vienas personas biznesu, būdami sev gan menedžeri, gan radošie direktori, citviet pasaulē, kur šis trends jau ir iedzīvojies, tiek veidotas aģentūras, kas nodarbojas ar zīmolu un influenceru savešanu, attiecību un satura veidošanu. Piemēram, Talantu aģentūra Kalifornijā Studio 71 pulcina kopā jaunos talantus, kas ir kļuvuši slaveni kādā no sociālajiem medijiem, un saved viņus kopā ar zīmoliem, kuru produkti būtu atbilstoši influencera dzīvesstilam un radītajam saturam, ko patērē miljoniem sekotāju.

Netflix un BuzzFeed veidotajā raidījumā par jaunākajiem interneta trendiem “Follow This” “Studio 71” atklāj, ka no zīmoliem par vienu Youtube video + Instagram ierakstu influencera kontos ieripo 20 000 tūkstoši dolāru, no kuriem:

40% patur talantu aģentūra,

20% ietur talanta menedžeris,

40% tiek influencerim.

Tā kā liela daļa influenceru ir nepilngadīgi, viņu 40% “Studio 71” sadala divās daļās – 25% nodod influencera vecākiem, bet 15% nogulda talanta kontā ar noteikumu, ka šis influenceris, sasniedzot 18 gadu vecumu, varēs tos tērēt pēc savas sirds patikas. Kā atklāj aģentūra – liela daļa nepilngadīgo influenceru pilnībā nodrošina ģimeni.

Vai viss ir tik skaisti, kā sākumā izskatās?

Piemēram, 14 gadus vecā Danielle Kona (Danielle Cohn) kurai ir 2,6 miljoni sekotāju Instagram un 11,2 miljoni TikTok, izskatās kā īsta veiksminiece savu vienaudžu, kā arī influenceru vidū. Savukārt viņas mamma uzskata, ka ar popularitātes ēnas pusēm tik agrā vecumā tikt galā ir sarežģīti. Amerikā pat populāras kļuvušas atbalsta grupas influenceru vecākiem. Tajās tiekas jauno slavenību vecāki, lai kopīgi runātu par problēmām influenceru dzīvēs. Visbiežāk sarūgtinājumi rodas, kad talanti saņem lērumu ar negatīviem un nosodošiem komentāriem, kuri lielākoties tiek rakstīti no anonīmiem profiliem. Sarūgtinājumu jaunie influenceri jūt arī tad, ja ar viņa saturu vairs nemijiedarbojas tik liels skaits sekotāju, cik pirms brīža. Kas, protams, gluži kā uzņēmumam, nozīmē mazāku peļņu un līgumu skaitu. Tikai būtiskākā atšķirība ir tā, ka rūdītu biznesmeņu vietā ir bērni, kuri bieži vien rīkojās emociju iespaidā.

Avots: BuzzFeed

Kuri ir ietekmīgākie Latvijas influenceri?

Atgriežoties Latvijā un influenceru mārketinga trenda sākumā – rodas vairāki jautājumi. Kā novērtēt influenceru radīto saturu? Kā saprast, vai izvēlēts pareizais influenceris?

Pirmais solis būtu izpētīt Latvijas influenceru topu, kas tapis sadarbībā ar itāļu kompāniju ModelTag.

Galvenais kritērijs topa veidošanā ir influenceru mediju vērtība Latvijā. Tā aprēķināta izmantojot ModelTag izstrādāto formulu, kurā ņemta vērā sekotāju iesaiste un aktīvo kontu noteikšana.

Topā apskatāms influenceru Instagram sekotāju skaits un ierakstu vērtība. Respektīvi top skaidrs, cik uzņēmējs maksātu par tādu pašu komunikācijas efektu, izvietojot reklāmu citos kanālos.  

influenceru_top_490x232.png

Piebilde: Tops veidots, izmantojot publiski pieejamus datus, lai radītu priekšstatu par pašreizējo situāciju influenceru tirgū. Topam nav juridiska spēka un to nevajadzētu izmantot klientu vai influenceru veidotos līgumos. Influenceru vērtības noteikšanā izmantota formula ar vairākiem mainīgajiem, tādēļ topam ir tikai ilustratīva nozīme. Precīzus konkrēta influencera datus (uzrunātās auditorijas demogrāfiskos rādītājus u.c. raksturojošus lielumus) var iegūt, sazinoties ar DDB HUB vai ModelTag.

Kāpēc Latvijas Instagram influenceru tops pārsteidz?

Topu publiskojot, tika saņemtas neapmierinātības pilnas vēstules no influenceriem, kas līdz šim sabiedrībā un dzeltenajā presē ir bijuši uzskatāmi par top influenceriem jeb profilu īpašniekiem, kas vissekmīgāk pratuši pārdot saturu zīmoliem. Viņi uzdeva jautājumu – kādēļ es neesmu augstākā vietā, ja man ir neskaitāmi līgumi ar zīmoliem un Latvijā visi mani pazīst?

ModelTag pārstāvji skaidro, ka formula sarindo influencerus topā, ņemot vērā sekotāju iesaisti. Tas nozīmē, ka influenceri, kuri piekopj monologa komunikāciju ar savu auditoriju, neveicinot atgriezenisko saiti, kotēsies zemākā pozīcijā nekā tie, kuri regulāri saturā iesaista savu auditoriju – uzdodot tiem jautājumus, veicinot komentēšanu u.c.

Uzskatu, ka nākamreiz, atjaunojot topu, situācija noteikti būs mainījusies, jo influenceris ar lielu sekotāju skaitu var ātri nonākt topa augšējās pozīcijās. Būtībā vienīgais, kas viņam ir jāmaina savā darbībā – aktīvāk jāstimulē atgriezeniskā saite, mudinot sekotājus aktīvāk iesaistīties interaktīvā komunikācijā.

Vai influenceru sekotāju skaits nav mākslīgi ģenerēts?

Viltus jeb automātiski ģenerētos sekotājus šobrīd noteikt nav grūti. Gluži kā platforma www.socialbakers.com ļauj aplūkot zīmolu sociālo mediju biznesa lapu sekotāju sadalījumu, to iespējams apskatīties arī influenceru profiliem. Analizējot šos datus, ir samērā viegli konstatēt mākslīgi radītu auditoriju. Piemēram, gadījumā, ja biznesa lapa nav globāla, tā ir latviešu valodā, bet 70% sekotāju ir no Polijas, viegli ir secināt – ka kaut kas tomēr nav kārtībā. Vecmodīgs ir uzskats, ka veiksmīgs profils ir tam, kuram ir visvairāk sekotāju, jo galvenais šobrīd ir kvalitatīvs saturs un interaktīva komunikācija.

Situāciju uzlabo arī paši sociālie tīkli. Facebook biznesa lapu administratori jau zina, ka Facebook mēdz reizi gadā, parasti pavasarī, dzēst no lapas sekotāju loka neaktīvos lietotājus jeb tos, kas ar lapas saturu nemijiedarbojas. Tas noteikti mudina biznesa lapu autorus saņemties un vairāk domāt par saturu, ar kuru auditorija vēlētos mijiedarboties. Iespējams, nākotnē šis aspekts varētu attiekties arī uz influenceru profiliem.  

Varbūt jāapsver doma kļūt par influenceri?

Lai gan tā ir labi zināma frāze, tomēr es vēlos to vēlreiz atgādināt– “SATURS IR KARALIS!”. Tas nozīmē – lai iegūtu sociālo mediju lietotāju uzmanību, tev jāpatīk, radot saistošu saturu. Tas nenozīmē, ka jālīdzinās visiem. Visticamāk, auditorijai nepietiks tikai ar tavu ikdienas dzīves atradīšanu. Jāspēj atšķirties!

Te varu minēt interesantu piemēru – Youtube trendu – čukstēšanas vlogus. Jā, čukstēšanas! Tos pārstāv pāris spēcīgi influenceri, kas sola, pašreiz gan bez zinātniska pamatojuma, ka cilvēki, tos skatoties, var relaksēties un atbrīvoties no depresijas. Piemērs – Youtube kanāls Gentle Whispering ASMR, kas pulcē 1.5 miljonus abonentu.

Kādi ir ieteikumi influenceriem un zīmoliem?

Esošajiem influenceriem rekomendēju vairāk izvērtēt savu profilu saturu un tā spēju veicināt komunikāciju ar sekotājiem. Gluži tāpat kā zīmoliem, arī influenceriem ir jāveido savu kanālu satura stratēģija un jāatceras: “Kas par daudz – tas par skādi!”. Sekotāji noteikti nebūs priecīgi, ja influencera profils pārtaps parastā produktu katalogā.

Topošajiem influenceriem – izpētīt esošo topu un mēģināt atrast brīvu nišu, kas nav aizpildīta, īpaši pārdomājot un atrodot auditorijai saistošu satura pasniegšanas veidu.

Zīmoliem – izvērtēt sadarbības partneri un kopīgi vienoties par draudzību, lai tā sekmētu abu pušu mērķu sasniegšanu. Iespējams, vairs nepietiek tikai ar produkta iekļaušanu influenceru saturā, laiks ieviest CTA jeb papildu ieguvumus. Piemēram – paroles, ar kurām influencera sekotājs var iegūt īpašo piedāvājumu. Savukārt zīmols varēs tieši izvērtēt pienesumu – skaidri būs redzams, cik daudzi sekotāji šo paroli izmantojuši.

Un atcerieties – nav iespējams izdzēst to, kas reiz publicēts internetā!

Inga

DDB HUB

Digitālo projektu vadītāja

Komentāri
Inga Reimane
autors
Inga Reimane
DDB Latvia
Brīvības 40, Rīga, LV 1050, Latvia
+ 371 67288265
magic@ddb.lv
Vairāk
Visas tiesības rezervētas, DDB Worldwide Communication Group Inc © 2019

Analītiskās sīkdatnes šajā vietnē

Analītiskās sīkdatnes apkopo informāciju, kā Tu lieto tīmekļa vietni, konstatē biežāk apmeklētās sadaļas, ieskaitot saturu, kuru Tu izvēlies, pārlūkojot vietni. Informācija tiek lietota analīzes nolūkos apkopotā veidā. Var tikt izmantotas trešo personu sīkdatnes, piemēram, Google Analytics.

Nospiežot “Saglabāt izmaiņas”, Tu apstiprināsi, ka esi iepazinies ar informāciju par sīkdatnēm un to izmantošanas mērķiem.